Kontakta oss

Dag Hammarskjöld Gymnasiet
Ståthållareg. 50A
392 44 Kalmar

E-post: info@kalmarwaldorfskola.se
Telefon: 0480-47 95 50

Org-nr: 832401-2288

Personal

John Green Rektor, brandskyddsombud john.green@kalmarwaldorfskola.se
Cecilia Ferrari Biträdande rektor, Skolchef cecilia.ferrari@kalmarwaldorfskola.se
Linda Rothstein Bild och form, estetisk kommunikation, konsthantverk, kultur och idéhistoria, konstarterna och samhället, klassföreståndare för klass 10-12, IT och marknadsföring linda.rothstein@kalmarwaldorfskola.se
Dennis Källros Religion, historia dennis.kallroos@kalmarwaldorfskola.se
Halina Olausson Matematik halina.olausson@kalmarwaldorfskola.se
Angelica Holmén- Winblad Svenska, elevhälsan angelica.holmen-winblad@kalmarwaldorfskola.se
Martin Steiner Idrott martin.steiner@kalmarwaldorfskola.se
Irmeli Green Eurytmi, kansli, läkeeurytmi, elevhälsan, klassföreståndare för klass 10-12 irmeli.green@kalmarwaldorfskola.se
Maria Flander Speciallärare, elevhälsan maria.flander@kalmarwaldorfskola.se
Sara Hedman Assistent sara.hedman@kalmarwaldorfskola.se
Simone Bastani Tjänstledig 20-21, Musik, musikhistoria, drama simonebastani@kalmarwaldorfskola.se
Paula Tågerud Valdivia Konsthantverk paula.t.valdivia@kalmarwaldorfskola.se
Johanna Wouters Naturkunskap, kemi, biologi johanna.wouters@kalmarwaldorfskola.se
Mathias Holzknecht Fysik matthiasholzknecht@kalmarwaldorfskola.se
Lena Cederlöf Konsthantverk trä, skyddsombud lena.cederlof@kalmarwaldorfskola.se
Tatiana Gunnarsson Pianist tatiana.gunnarsson@kalmar.se

Administrativ personal & skolhälsan

Nina Löthman Kurator kurator@kalmarwaldorfskola.se
Anna Nordstrand Skolsköterska anna.nordstrand@kalmarwaldorfskola.se
Liza Hammarberg Köket/vaktmästare
Armin Bäcker Vaktmästare

Köket/Vaktmästare

Armin Bäcker Vaktmästare armin.backer@kalmarwaldorfskola.se